Den kompletta listan med båtmäklare som säljer båtar i Sverige

Att anlita en båtmäklare innebär ofta att de exponerar båten på de stora båtmässorna i Stockholm och Göteborg och båttidningarna. Om du säljer din båt kanske du vill ha tillgång till båten under försäljningsperioden. Många av båtmäklarna har auktoriserade besiktningsmän och tillgång till existerande kundregister. För köpare ger det en högre trygghet och de flesta båtmäklare erbjuder båtfinansiering, försäkring och en del har även klar båtplats.

Det finns ett antal faktorer som som bestämmer båtpriset, och din mäklare bör kunna ge dig råd kring:

  • Vad har jämförande båtar sålts för?
  • Hur stor efterfrågan är det på båtmodellen?
  • Hur motiverad är säljaren att sälja – en del säljare har båten som investeringsobjekt.
  • Besiktning av båten
  • Juridiska dokument
  • Finansiering och försäkringar

 

Populära försäljningsuppdrag på båtmarknaden

De försäljningsuppdrag som är populärast är:

  • Båtar av fabrikat som representerar välkända varumärken
  • Båtar som är i gott skick och nyare årsmodeller
  • Båtar som är CE-godkända enligt svensk lag

Lista svenska båtmäklare

Albin Hallen http://www.albinhallen.com Köper, Säljer, Förmedlar, Besiktigar, Värderar
Ascend Marin AB http://www.ascendmarin.com Ascend Marin
B & C Marine http://www.bcmarine.se BC Marine
Batagent http://www.batagent.se/ Båtförsäljning | Båtagent Båtmäklare som hjälper dig hitta din nya båt eller sälja din gamla motor- eller segelbåt. Vårt fokus är begagnade kvalitetsbåtar från kända tillverkare.
Baadhuset v/Hemo http://www.baadhuset.com Velkommen – Baadhuset.dk –
Bellamer OY http://www.bellamer.com Bellamer
Benny & Jessica AB http://www.benny-jessica.com Begagnade båtar till salu, motorbåtar, segelbåtar, Nord West Vi har båtar till salu, erbjuder guidning vid köp av båt, båtförmedling, organisering av service och vinteruppläggning samt diverse mediala tjänster.
Bil & Båtservice http://www.batonline.se Bil & Båtservice Försäljning samt service och reparation.
Bluebay Marine http://www.bluebay-marine.dk Bluebay Marine – Home
Boatcenter i Färjestaden AB http://www.boatcenter.se boatcenter.se
BohusCharter AB http://www.bohuscharter.com Bohuscharter båtuthyrning och båtcharter. Hyr båt enkelt. Bohuscharter båtuthyrning har ett stort utbud av segelbåtar och motorbåtar för uthyrning och båtcharter. Hyr båt på västkusten, i Stockholm eller utomlands.
Bootspark http://www.bootspark.de bootspark | Yachtmakler York von Raven
Broker Sweden Scandinavia AB http://www.blocket.se/broker-sweden-scandinavia?ca=11 Broker Sweden Scandinavia AB On Blocket you can see  ads in Stockholm
Buckards Båtar http://www.buckard.com Båtar Båtar till salu | Båtar säljes o köpes – länkar till försäljare – motorbåtar, , marina, marinan, båtservice, buckards båtar , buckard, segelbåtar, utombordare, Mercrusier, Suzuki, Searay, Aquador, Flipper, Fairline, Nimbus,  Maxi, Buster, Ryds, örnvik, Yamaha, Askeladden, Wellcraft, Bayliner Bella Linder Quicksilver R.I.B Unlimited Storebro Zodiac
Båtaffär http://www.bataffar.se Båtaffär Båtaffär är din båtmäklare med kontor på Svinninge Marina i Stockholm. Båtaffär förmedlar båtar främst i norra Stockholm. Här kan du sälja, köpa eller byta din båt. Båtaffär hittar du på bataffar.se. Bolaget bakom Båtaffär heter Remarin AB.
Båtaffären i Sverige AB http://www.bataffaren.se Båtaffären AB
Båtagent Sverige http://www.batagent.se Båtförsäljning | Båtagent Båtmäklare som hjälper dig hitta din nya båt eller sälja din gamla motor- eller segelbåt. Vårt fokus är begagnade kvalitetsbåtar från kända tillverkare.
Båterik AB http://www.baterik.se Båterik
Båtförmedling http://www.batformedling.com Båtförmedling.com Båtar till salu – baatar till salu – begagnade båtar – drev – backslag – motorer – varv – marina – i Västerås
Båtinvest Marina http://www.batinvest.se Båtinvest Marina Båtinvest Marina har försäljning av nya och begagnade motor- och segelbåtar. Vi erbjuder båtförsäljning, båtförmedling, båtförsäkring och båtfinansiering samt även vinterförvaring i varm- eller kallhall.Vi är specialister på förmedling av kvalitetsbåtar.
Båtsalongen AB http://www.batsalongen.se Båtsalongen
Båtvaruhuset Kallhälls Marina AB http://www.batvaruhuset.se Välkommen till Båtvaruhuset Kallhälls Marina 1980 – 2015
Börjesson Båt AB http://www.borjessonbat.se Börjesson Båt | Trygghet vid båtaffärerBörjesson Båt | Trygghet vid båtaffärer
Croatia Yacht Club http://www.croatiayachtclub.se Segla i Kroatien med båtcharter och upplev segling på riktigt. Vill du segla i Kroatiens vackra skärgård.?
Danae Yacht Aps http://www.danae-yacht.dk Danae Yacht Dansk sida om du vill köpa eller sälja en segelbåt
Dynamic Yacht Group AB http://www.dynamicyachts.se Dynamic Yachts – Easy Yachting Dynamic Yacht Group i Stenungsund är specialiserade på utveckling och försäljning av segelbåtar som erbjuder en unik kombination av säkerhet, kvalitet, seglingsegenskaper, enkel hantering och värde för pengarna.De representerar Northman Maxus Yachts i Sverige och erbjuder även förmedling av begagnade mindre och trailerbara segelbåtar.
Eriksson Marine Scandinavia AB http://www.emarin.se Begagnade båtar säljes | Emarin Att sälja en begagnad båtar behöver inte vara krångligt, kontakta oss så hjälper vi dig. Eriksson Marine Scandinavia hittar du på Pampas Marina, välkommen!
Fri Marin AB http://www.frimarin.se Fri Marin
Galärbryggan Båtförmedling http://www.galarbryggan.se galarbryggan
Gefle Yachts AB Din Båtmäklare http://www.gefleyachts.se Gefle Yachts – Nedre Norrlands båtmäklare Gefle Yachts är nedre Norrlands enda båtmäklare och har funnits sedan 1999 på Norrlands största marina, Fliskärsvarvet i Gävle. Vi säljer, förmedlar, finansierar och försäkrar.
Gregers Båtförmedling http://www.gregersbat.se Gregers Båtförmedling
IM Marine http://www.immarine.se Välkommen – Im Marine Båtförsäljning på Biskopsuddens Marina
Jacobs Yachts Brokerage & Sales http://www.jacobs-yachts.com Jacobs – Yachts
JF Marin http://www.jfmarin.com JF Marin
Jungfrusundsbåtar http://www.jungfrusundsbatar.com Jungfrusundsbåtar mäklare
Karlbergskanalens Marina AB http://www.karlbergskanalensmarina.com Båtannonser – båtar säljes – Karlbergskanalens Marina Karlbergskanalens Marina – försäljning, inköp, byten samt finansiering av begagnade båtar. Välkommen till vår marina på Kungsholms strand i centrala Stockholm.
Knape Marin http://www.knapemarin.se Begagnade båtar till salu hos Knape Marin Knape Marin säljer och förmedlar begagnade segelbåtar och motorbåtar över hela landet. Kontakta  via e-post: info@knapemarin.se eller telefon: 031-69 77 50.
Kolmodins Marina http://www.kolmodinsmarina.se Begagnade Båtar – Båtmäklare – Kolmodins Marina Kolmodins Marina är båtmäklare och förmedlar begagnade båtar till salu i Stockholm. De förmedlar din motorbåt eller segelbåt från din egen bryggplats. Det betyder att du kan använda båten under försäljningsperioden.
Marindax i Sverige AB http://www.marindax.se Marinmäklarna hjälper dig sälja din båt
MarinePoolSweden International Yachts http://www.marinpoolen.se MarinePoolSweden Större fritidsbåtar i Sverige och på den internationella marknaden förmedlas. Lång erfarenhet, stort kontaktnät.
Marinmäklarna AB http://www.marinmaklarna.se Marinmäklarna
Marstrand Yachts http://www.marstrandyachts.com Marstrand Yachts Marstrand Yachts based in the Scandinavian "centre of yachting" on the island Marstrand
Maxibryggan AB http://www.maxibryggan.se Maxibryggan AB
Mossholmens Marina http://www.mossholmen.se Mossholmens Marina
Nautic Yacht http://www.nautic-yacht.se Nautic Yacht begagnade båtar
Nautique Exclusive http://www.nautiqueexclusive.nl Nautique Exclusive Portland & Krafter bootdealer in WarmondNautique Exclusive Nautique Exclusive Portland & Krafter bootdealer in Warmond
Newark http://www.navark.se/ Newark
Navigare Yachts AB http://www.navigareyachts.com Navigare Yachts Att köpa en båt skall vara en trygg affär, kontakta oss på Navigare Yachts och låt oss guida dig igenom ditt båtköp!
Nordbåt Örnsköldsvik http://www.nordbat.nu Nordbåt Örnsköldsvik
Oceanlife http://www.oceanlife.se OceanLife
Olssons Marina http://www.olssonsmarina.eu Olssons Marina
Olympic Yachts http://www.oyab.se Olympic Yachts AB
Onsala Marin http://www.onsalamarin.se Onsala Marin AB
Oscars Varv AB http://www.oscarsvarv.se Välkommen
Ostkustens Båtförmedling AB http://www.ostkustensbatformedling.se ostkustensbatformedling.se
Olympic Yachts http://www.oyab.se Ligger i Saltsjöbaden och de är specialiserade på stora segel och motorbåtar och märken som Najad, Swan, Beneteau, Heesen mfl
PR Yachting http://www.pryachting.se PR Yachting
Resarö Marina AB http://www.resaromarina.se Resarö Marina
Riddarfjärdens Marina AB Båtmäklaren http://www.riddarfjardensmarina.se Riddarfjärden Riddarfjärdensmarina vid Norrmälarstrand på Kungsholmen.
Salona Nordic http://www.salonanordic.se Salona Nordic | Svensk Båtförsäljning AB Framtidens båtar! Salona Yachts är kända för sin design, kvalitet och seglingsegenskaper. Vi hjälper dig även att sälja din båt begagnat.
Saltisbryggan http://www.saltisbryggan.se Saltisbryggan
Seacastle AB http://www.seacastle.se  Seacastle
Skipperbörsen ApS http://www.skipperborsen.dk Skipperbørsen ApS | Vi sætter kursen
Stockholm Motor Yacht http://www.smy.se Server Application Error
Storebro Boats AB http://www.storebro.se Storebro True Scandinavian
Storebro Trading AB http://www.storebro.net Storebro Trading
Vinces Oy http://www.vinces.fi Vinces – Vene Ulkomailta, venevälitys, käytetyt veneet, yacht brokerage | International Brokerage Kansainvälinen Venevälitys
X-Maritime Sweden AB http://www.x-maritime.se X-Maritime
Yacht Basen ApS http://www.yachtbasen.com Yacht Basen – Ordentlige både mellem ordentlige mennesker Yacht Basen ApS formidler gode brugte sejl og motorbåde, i dag over 200 både til salg.
YachtBroker http://www.yachtbroker.se Nordens största kedja av båtmäklare – segelbåtar, motorbåtar, motorseglare Yachtbroker är ett skandinaviskt nätverk
Yachtcharter Göteborg AB http://www.yachtcharter-sweden.com Yachtcharter Sweden Uthyrning pi Sverige för den som vill hyra segelbåt eller motorbåt.
Öresundsmarin AB http://www.oresundsmarin.se Öresundsmarin