Browsing: Lyxyachter

Världens dyraste båtar och lyxyachter

Lustyachter anses vara höjden av lyx. Läs om de mest lyxiga båtarna i världen och  lyxyachter från Monaco Yacht Show.  Lyxyachterna är ofta privatägda och personliga och säger något till omvärlden om dess ägare. Prislappen kan vara en miljard.

LyxyachtVärde i USDVärde i SEK
History Supreme450000000040905000000
Eclipse150000000013635000000
Streets of Monaco11000000009999000000
Azzam6050000005499450000
Topaz5270000004790430000
Dubai4000000003636000000
Serene3500000003181500000
Superyacht A3000000002727000000
Motor Yacht A3000000002727000000
Al Said3000000002727000000
Sailing Yacht A3000000002727000000
Dilbar2630000002390670000
Al Mirquab2500000002272500000
Lady Moura2100000001908900000
The rising Star2000000001818000000
Seven Seas1840000001672560000
Aretti1200000001090800000
Cloud 980000000727200000

Läs mer om lyxyachter

Se mer om båtar med elegans och design.